Michał Stanikowski, nazwany przez media „jednym z najbardziej utalentowanych i ciekawych gitarzystów młodego pokolenia“ i zaliczany do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich gitarzystów, urodził się w Poznaniu w 1982 roku.

Uczył się grać na gitarze klasycznej w szkołach muzycznych w swoim rodzinnym mieście, jako pierwszy gitarzysta w historii, w poznańskiej „Szkole Talentów“ oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, którą ukończył pod kierunkiem wysoce cenionego Profesora Piotra Zaleskiego. Studia muzyczne kontynuował w Niemczech i Szwajcarii: w Akademii Muzycznej we Fryburgu Bryzgowijskim, w Trossingen oraz Weimarze w klasach znamienitych profesorów: Sonji Prunnbauer, Tomasza Zawieruchy i Ricardo Gallena jak i klasie kompozycji komputerowej Prof. Philippe Kochera na Akademii muzycznej w Zurychu.

Stanikowski jest zwycięzcą blisko 30tu nagród muzycznych m.in. na międzynarodowych konkursach gitarowych w Velbert (Niemcy), Enschede (Holandia), Weimarze (Niemcy), Sanoku, Olsztynie (Polska), stypendiów przyznawanych za wybitne osiągnięcia, takich jak Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Sztuki RP, Stypendium Fundacji „Młoda Polska”, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Stypendium „Iris Marquardt Preis“ czy Stypendium Fundacji „Yehudi Menuhin Live Music”.

Od najmłodszych lat nagrywa dla radia i telewizji, a w latach 2007 – 2019 wydano dziewięć płyt z udzialem artysty, chwalonych przez krytyków i nagranych dla wytwórni muzycznych w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Artysta regularnie gości jako solista, kameralista oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych na największych festiwalach muzycznych na świecie np.: „Guitar foundation of America Convention“ (USA), Guildford Music Festival (Wielka Brytania), „Le festival international de guitare de l'île de ré (Francja), Grumo Festival (Włochy, USA), Warsaw Guitar Festival czy Wroclaw Guitar Festival „GITARA+“ (Polska), gdzie często pracuje również w roli jurora konkursowego i udziela lekcji mistrzowskich. Jako pierwszy polski gitarzysta wykonał słynny koncert Joaquina Rodrigo „Concerto para una fiesta“ oraz premiero-wał koncert na dwie gitary i orkiestrę symfoniczną Marka Pasiecznego.

Współpracuje z wybitnymi artystami takimi jak: Tomislav Nedelkovic-Baynov (fortepian), Jakub Drygas (klarnet), Gerd Uwe-Klein (skrzypce barokowe), Rahel Klein (arpeggione), Mario de Secondi (wiolonczela) quartett(o) Freiburg i realizuje projekty muzyczne z zakresu muzyki dawnej (gitara romantyczna), klasycznej, jazzowej i współczesnej. Występował z recitalami w Europie i za oceanem, m.in. w Berlinie, Los Angeles, Nowym Yorku, Warszawie, Zurichu w takich salach koncertowych jak np.: Studio Polskiego Radia S1 w Warszawie, Pałac Królewski w Warszawie, Oratorium Marianum we Wrocławiu, sala koncertowa Uniwersytetu Muzycznego w Berlinie, sala koncertowa domu książęcego w Weimarze, czy National Opera Center w Nowym Jorku.

Od roku 2012 jest wykładowcą akademii muzycznej w Trossingen, a od roku 2018 konserwatorium muzycznego w Zurichu.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem międzynarodowego festiwalu i konkursu gitarowego „Gitarrophilia“, odbywającego sie od 2013 roku w Trossingen (Niemcy).

Skip to content