wykładowcy

Najlepsi wykładowcy, renomowani artyści, znakomici gitarzyści i pedagodzy

WYKŁADOWCY

W roku COVID-19 grupowe i indywidualne warsztaty gitarowe poprowadzą wyłącznie znakomici gitarzyści mieszkający w Polsce. Pośród nich znajdą się:

Wiktoria Szubelak (PL)

Wiktoria Szubelak (PL)

gitara klasyczna

Wiktoria Szubelak jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych polskich gitarzystek klasycznych. Debiutowała w wieku szesnastu lat w polskiej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, występując w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Wiktoria Szubelak koncertowała w Europie oraz w Ameryce Południowej. Wystąpiła z orkiestrą Sinfonica Juvenil Teresa Carreño, orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica”, Filharmonii Kaliskiej oraz Orkiestrą Teatro Regional del Maule w Chile.

Występowała m.in. na IV Festival Europeo de Solistas w Caracas, V Festival Internacional de Guitarra de Maldonadow Urugwaju, XVII Festiwalu Entrecuerdas w Chile, IV Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „GuitarFestPeru” w Limie, II Festival Internacional de Guitarra en La Ciudad Blanca w Sucre w Boliwii, V Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „Cuerdas Al Aire” w Limie, XV Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Lambesc we Francji, City of Derry Guitar Festival oraz Ards Guitar Festival w Irlandii Północnej.

Wiktoria Szubelak jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie gitary klasycznej prof. Ryszarda Bałauszko, studiów podyplomowych w klasie Marco Sociasa w Musikene w San Sebastian. Obecnie jest doktorantką w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Kształciła się również u światowej sławy gitarzystów, m.in. u Sergio Assada, Odaira Assada, Carlo Marchione, Marco Sociasa, Pavla Steidla, Thomasa Müller-Peringa.

Wiktoria Szubelak jest laureatką licznych konkursów gitarowych, dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Samorządu Wrocławia w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych. W 2015 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Victoria”.

Piotr Restecki (PL)

Piotr Restecki (PL)

fingerstyle

Piotr Restecki jest przykładem ogromnej pasji, połączonej z talentem i pracowitością. Jako artysta stara się wywołać w słuchaczach emocje i nigdy nie pozostawia ich obojętnymi. Jest przy tym indywidualistą, który sprytnie łączy wyśmienite rzemiosło z artyzmem, skomplikowane pasaże z lirycznymi balladami i efektami Piekielnie zdolny, bosko wrażliwy, człowiek-orkiestra, nadczłowiek – takie określenia zdarza się słyszeć po perkusyjnymi. Wykonuje głównie własne kompozycje, wśród których na szczególną uwagę zasługują „The Crank”, „One Question” czy „New Song”.

Piotr Restecki rozpoczął swoją przygodę z instrumentem w wieku 6 lat od gitary klasycznej pod okiem znakomitych profesorów. Kiedy jednak (przypadkiem) przejechał samochodem swoją gitarę, postanowił zacząć grać inaczej. W ten sposób „przesiadł się” na akustyka i wkrótce stał się mistrzem fingerstyle (spektakularnej techniki gry na gitarze polegającej na wydobyciu z jednego instrumentu efektu, jak gdyby grało kilku muzyków).

Restek grywa na scenach polskich i międzynarodowych m.in. z takimi artystami, jak Tommy Emmanuel, Preston Reed czy Jon Gomm, prowadzi warsztaty fingerstyle, nagrywa dla radia i telewizji. Muzyka Restka oscyluje między bluesem, funkiem, jazzem, rockiem i folkiem, a jego styl wyróżnia śpiewna melodyka, bogata harmonia, przestrzenny dźwięk, ciekawa rytmika, a przede wszystkim kompozycja utworów, w której muzyk buduje napięcie i wciąga słuchacza. Energia Piotra, jego wirtuozeria i poczucie humoru sprawiają, że każdy występ jest oryginalnym spektaklem jednego aktora, spotykającym się z dużym uznaniem i entuzjazmem publiczności.

Michał Stanikowski (PL)

Michał Stanikowski (PL)

gitara klasyczna

Michał Stanikowski, nazwany przez media jednym z najbardziej utalentowanych i ciekawych gitarzystów młodego pokolenia i zaliczany do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich gitarzystów, urodził się w Poznaniu w 1982 roku. Na gitarze klasycznej uczył się grać w szkołach muzycznych w swoim rodzinnym mieście, jako pierwszy gitarzysta w historii w poznańskiej Szkoły Talentów oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, którą ukończył pod kierunkiem wysoce cenionego Profesora Piotra Zaleskiego. Studia muzyczne kontynuował w Niemczech: w Akademii Muzycznej we Fryburgu Bryzgowijskim, w Trossingen oraz w Weimarze, w klasach znamienitych profesorów: Sonji Prunnbauer, Tomasza Zawieruchy, Michaela Hampla i Ricardo Gallena.

Od najmłodszych lat nagrywa dla radia i telewizji, a w latach 2007-2019 wydano dziewięć płyt z udziałem artysty, chwalonych przez krytyków i nagranych dla wytwórni muzycznych w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Regularnie gości jako solista i kameralista, a także towarzyszy orkiestrom symfonicznym na największych festiwalach muzycznych na świecie: Guitar Foundation of America Convention (USA), Guildford Music Festival (Wielka Brytania), Le festival international de guitare de l’île de ré (Francja), Grumo Festival (Włochy, USA), Warsaw Guitar Festival czy Wroclaw Guitar Festival „GITARA+” (Polska), gdzie często pracuje również w roli jurora konkursowego i udziela lekcji mistrzowskich.

Jako pierwszy polski gitarzysta wykonał słynny koncert Joaquina Rodrigo „Concerto para una fiesta“ oraz wykonał premierowy koncert na dwie gitary i orkiestrę symfoniczną Marka Pasiecznego. Współpracuje z wybitnymi artystami, takimi jak: Tomislav Nedelkovic-Baynov (fortepian), Jakub Drygas (klarnet), Gerd Uwe-Klein (skrzypce barokowe), Marek Pasieczny (kompozycja), Mario de Secondi (wiolonczela) czy Quartett(o) Freiburg. Realizuje projekty muzyczne z zakresu muzyki dawnej (gitara romantyczna), klasycznej oraz jazzowej.

Występował z recitalami w Europie i za oceanem (Berlin, Los Angeles, Nowy Jork, Warszawa, Zurich). Od roku 2012 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Trossingen, a od roku 2018 – Konserwatorium Muzycznego w Zurichu. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Gitarowego „Gitarrophilia”, odbywającego sie od 2013 roku w Trossingen (Niemcy).

Marek Zieliński (PL)

Marek Zieliński (PL)

Marek Zieliński jest absolwentem Krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył  w roku 1987 i laureatem ogólnopolskich konkursów gitarowych. W zawodzie nauczyciela gry na gitarze klasycznej pracuje od 38 lat. W tym okresie jego uczniowie i studenci zostali ponad 300 razy laureatami czołowych miejsc na najbardziej znaczących ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach gitarowych. Zajmuje się również działalnością publicystyczną w zakresie metodyki nauczania gry na gitarze.

Za swój dorobek artystyczny i pedagogiczny otrzymał m.in. Nagrodę Prezydenta Wrocławia przyznaną z okazji milenium  miasta, pięciokrotnie Nagrodę Indywidualną I st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej       w Warszawie, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Złoty medal za długoletnią służbę. W 2014 został mu nadany Przez Ministra edukacji Narodowej tytuł honorowego Profesora Oświaty

Prowadził warsztaty metodyczne oraz lekcje pokazowe dla uczniów  i nauczycieli w większości znaczących szkół muzycznych w Polsce. Jest wykładowcą warsztatów i kursów gitarowych m.in. Międzynarodowych Kursów Gitarowych w Szczawnie Zdroju, Kudowie, Krzyżowej, Jarosławiu, Olsztynie, Polskiej Akademii Gitary Poznań – Jarocin, Jedlinie Zdroju, na Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim w Zell an der Pram (Austria), Rust (Austria), Hof (Niemcy) oraz Balf (Węgry). Wykładał przez wiele lat metodykę nauczania gry na gitarze podczas kursów pedagogicznych organizowanych przez CENSA z siedzibą w Warszawie.

Jest zapraszany w charakterze jurora konkursów ogólnopolskich  i międzynarodowych.

Magdalena Czwojda (PL)

Magdalena Czwojda (PL)

pop, blues, jazz

Magda Czwojda jako jedyna w Polsce gitarzystka grająca na gitarze akustycznej i elektrycznej tak zróżnicowany repertuar.

Gdy znany trębacz jazzowy Zbigniew Czwojda posyłał swoją 4-letnią córeczkę na fortepian nie podejrzewał, że stanie się ona mistrzynią kojarzonego głównie z mężczyznami „wiosła”. Ambitna, utalentowana i piękna dziewczyna udowodniła jednak, że gitara w jej rękach potrafi wywoływać duże emocje. Zarówno w początkowych latach edukacji jako gitarzystka klasyczna, jak i następnie studentka Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, zdobywała liczne nagrody i stypendia. W 2006 roku otrzymała tytuł magistra sztuki na tejże uczelni jako pierwsza kobieta – gitarzystka w historii Wydziału!

Bardzo szybko rozpoczęła pracę jako profesjonalny muzyk w zespole taty, Zbigniewa. Wraz z nim występowała na wielu scenach świata, nagrywała programy telewizyjne m. in. z kabaretem Elita oraz płytę „Still Swingin”. Potem posypały się propozycje z wielu programów telewizyjnych, takich jak: „Śpiewające Fortepiany”, „Singa Dinga”, „Szymon Majewski Show”. Magda prowadzi bardzo aktywne życie muzyczne. Jest założycielką i liderką zespołu „Nomen”, który jeszcze pod nazwą „Bikini” w roku 2007 wystąpił w finałowej dziesiątce Polskich Preselekcji Eurowizyjnych prezentując utwór jej kompozycji pt. „Don’t Judge Me”, a w roku 2009 wydał debiutancki album pt. „Omen”.

Na stałe współpracuje z zespołem „Tercet czyli Kwartet” który tworzą : Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta i Wojciech Zieliński, z Teatrem Muzycznym CAPITOL we Wrocławiu, zespołem Wojciech Zieliński Project. Tworzy jazzowy duet z basistą Tomaszem Grabowym. Skupia się także na rodzinnym zespole „Past&Future”, który przygotowuje się do nagrania świeżego materiału. Magdalena często zapraszana jest przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu gdzie na potrzeby repertuarowe wykonuje partie gitar.  Na swoim koncie ma także wydaną płytę zespołu „Soundz Good” z autorską muzyką pisaną wspólnie z Martą Zalewską. Nagrane utwory, można było usłyszeć w wersji koncertowej podczas wielu występów zespołu, między innymi na Festiwalu „Blues nad Bobrem”, otwarciu 70 Tour de Pologne 2013 w miejscowości Trento we Włoszech, czy podczas targów EXPO w Mediolanie. W 2017 roku nagrała swój debiutancki krążek z gitarą w roli głównej pt. „W zależność…”, Premiera sklepowa płyty odbyła się 24 listopada 2017 roku, a wydana jest przez wytwórnię Luna Music. Koncert przedpremierowy Magdalena zagrała w ramach prestiżowego festiwalu „Ethno Jazz Festival” we Wrocławiu. Rok 2018 to czas promocji solowej płyty oraz trasy koncertowej z własnym zespołem. W 2019 roku została zaproszona do nagrania płyty popularnej wokalistki Dody. Album zawiera znane kompozycje w orkiestrowych aranżacjach. Wiosną tego roku rozpoczęła się trasa koncertowa promująca ten materiał.

Magdalena prowadzi też działalność pedagogiczną ucząc we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej i w ramach warsztatów Summer Guitar Festival w Krzyżowej.

Krzysztof Pełech (PL)

Krzysztof Pełech (PL)

gitara klasyczna

Krzysztof Pełech koncertował w tak prestiżowych salach jak: Filharmonia Berlińska, NOSPR, Filharmonia Narodowa, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, CKK Jordanki w Toruniu, Victoria Concert Hall w Singapurze, Bolivar Concert Hall w Londynie.Zapraszają go do współpracy wybitni kompozytorzy i gitarzyści (Tommy Emmanuel, Joscho Stephan, Jorge Morel, Leszek Możdżer), nagrywał wielokrotnie m.in. dla Polskiego Radia i BBC, ma na koncie 17 płyt. Regularnie uczestniczy w festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu.

Brał udział w dwudziestu jeden konkursach, spośród których był laureatem szesnastu. W ankiecie „Gitarowy Top” ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Rocznie wykonuje ok. 60 koncertów zarówno solowych jak i z towarzyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych.  Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Wrocławskiego Festiwalu i Konkursu Gitarowego Gitara+/Guitar Masters, a także inicjatorem i szefem Summer Guitar Festival w Krzyżowej.

Od 2005 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki.

Marek Pasieczny (GB/PL)

Marek Pasieczny (GB/PL)

gitara klasyczna / kompozycja

Marek Pasieczny posiada trzy tytuły magistra sztuki (Masters’s Degree) z uczelni: Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow, Wielkla Brytania (kompozycja, wykonawstwo z wyróznieniem) oraz Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego, Wroclaw (wykonawstwo z wyróznieniem).  W 2010 roku Pasieczny rozpoczął doktorat w Australii na Central Queensland University oraz The Sydney University Conservatorium of Music w zakresie wykonawstwa. W 2012 roku powrócił do Europy otwierając doktorat z kompozycji na The University of Surrey, Londyn / Guildford, Wielka Brytania. W grudniu 2015 roku obronił doktorat-habilitację na, gdzie również wykładał kompozycje i orkiestrację.

Jako kompozytor,  gitarzysta,  wykładowca, juror pojawia się regularnie na festiwalach w Europie (Polska, Francja, Niemcy, Czechy, Grecja, Turcja, Szwajcaria, Austria, Wielka Brytania, Bośnia i Herzegovina, Włochy), Azji (Chiny, Japonia), Rosja, Australii, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, Kanady i USA.

Wykładowca, gościnne lekcje mistrzowskie: 2012-2015 University of Surrey (Wielka Brytania), 2020: Leeds College of Music, Leeds, Wielka Brytania, Zürich University of The Arts, Szwajcaria 2018: University of Alaska, UAA Anchorage, Alaska, USA, University of Victoria, Victoria, Kanada, RNCM – Royal Northern College of Music, Manchester oraz Royal Birmingham Conservatoire (Birmingham City University), Birmingham (Wielka Brytania). 2017: California State University, Fullerton/LA, USA 2016: The Central Conservatory of Music, Pekin, (Chiny), Hochschule fur Musik, Freiburg, (Niemcy), New Zealand School of Music, Victoria University, Wellington, Nowa Zelandia. 2015: Conservatory: Koninklijk Conservatorium – Bruksela (Belgia) 2013: Auckland University, Auckland (Nowa Zelandia).

Jako kompozytor i wykonawca, Pasieczny pojawił się łącznie na 36 płytach. W roli kompozytora i wykonawcy: 14 płyt, singli, EP solowych, 5 płyt z muzyką kameralną, 3 płyty z orkiestrą kameralna i symfoniczną, Jako kompozytor: 4 płyty dedykowane w całości twórczości Pasiecznego, 10 płyt na których pojawia się pośród innych kompozytorów.

Robert Horna (PL)

Robert Horna (PL)

gitara klasyczna / orkiestra gitarowa

Robert Horna to ceniony i uznany solista i kameralista, jest zaliczany do czołówki polskich gitarzystów klasycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego oraz Konserwatorium Muzycznego w Enschede w Holandii. Studiował również jazz u znakomitego polskiego gitarzysty Artura Lesickiego.

Podróże koncertowe wiodły go przez niemal całą Europę oraz Amerykę Południową. Regularnie prowadzi klasy mistrzowskie i zasiada w jury festiwali i konkursów gitarowych o międzynarodowym zasięgu. Robert Horna koncertuje jako solista, kameralista oraz wykonuje koncerty z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Jego bogaty repertuar obejmuje utwory muzyki dawnej, dzieła klasyków, kompozycje współczesne a muzyczne zainteresowania sięgają rożnych stylów.

Ma na swoim koncie cztery płyty:  „Milonga del Angel” (CD Accord 2000) , „Las Cuatro Estaciones Porteñas” (CD Accord 2005), „Suity barokowe” (2009), „Sambalanco”(2017 Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe) nagrana wspólnie z Krzysztofem Pełechem. Jest autorem aranżacji i transkrypcji na gitarę, docenionych zarówno przez środowisko gitarowe jak i przez krytyków muzycznych.

Od 2013 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Rainer Maria Zehetbauer (Nero)

Rainer Maria Zehetbauer (Nero)

gitara flamenco

Rainer Maria Zehetbauer urodził się w 1991 r. w Wiedniu. Obecnie studiuje na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej pod kierunkiem Alexandra Swete. Zehetbauer, uznawany za jednego z najzdolniejszych austriackich gitarzystów młodego pokolenia, jest laureatem wielu prestiżowych konkursów gitarowych, w tym m.in. festiwalu “Delle due città” w Treviso, gdzie zdobył pierwszą nagrodę w 2014 r., Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Sarajewie, gdzie uzyskał 2-gie miejsce w maju 2014 r., oraz Europejskiego Festiwalu Gitary Klasycznej we włoskiej Gorizii, gdzie w kwietniu 2014 r. zdobył 2-gą nagrodę w kategorii muzyki kameralnej. Rainer Maria Zehetbauer jest niezwykle wszechstronnym gitarzystą, a wśród jego zainteresowań znajduje się zarówno muzyka kameralna, jak i flamenco – muzyk regularnie towarzyszy na koncertach znanemu gitarzyście flamenco Carlosowi Piñanie, oraz stale współpracuje z takimi muzykami jak m.in. Fabian Franco Ramirez, Jakub Niedoborek czy Martin Kelner. W 2015 r. muzyk wydał swoją debiutancką płytę pt. Castles of Spain, na której znalazły się jego interpretacje utworów napisanych przez takich kompozytorów jak Federico Moreno Torrobas, Joaquin Rodrigo czy Agustín Barrios Mangoré.

WAŻNE

Uwaga, organizator może zmienić program w dowolnym momencie projektu.

LEKCJE MISTRZOWSKIE

 

Indywidualne lekcje mistrzowskie z różnymi wykładowcami to znakomity sposób na poszerzenie gitarowych horyzontów. Uczestnicy sami dobierają wykładowców, oczywiście w ramach wyznaczonych limitów i wg kolejności zgłoszeń.

REPERTUAR

 

 

Uczestnik sam może wybrać, nad jakim programem chce pracować na lekcjach indywidualnych z nauczycielami. Może również przyjść z konretnymi problemami technicznymi i interpretacyjnymi.

Kontakt

E-mail

guitarfestival@okis.pl

Telefon

+(48) 71 344 28 64

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

www.okis.pl